top of page
Teenagers in Library

LEKTURY IV - VI



Lektury obowiązkowe:

1. Jan Brzechwa Akademia Pana Kleksa

2. Janusz Christa Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)

3. René Goscinny Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)

4. Rafał Kosik, Felix Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

5. Ignacy Krasicki wybrane bajki

6. Clive Staples Lewis Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

7. Adam Mickiewicz Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym:opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego);

8. Ferenc Molnár Chłopcy z Placu Broni

9. Bolesław Prus Katarynka

10. Juliusz Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny

11.John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem

12. Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy

13. Józef Wybicki Mazurek Dąbrowskiego

14. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, Syzyfie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie, o Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce

15. Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie

16. Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie

17. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault Kopciuszek

18. Aleksander Puszkin Bajka o rybaku i rybce

19. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne


Lektury uzupełniające:

1. Adam Bahdaj Kapelusz za 100 tysięcy

2. Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród

3. Lewis Carrol, Alicja w Krainie Czarów

 4. Aleksander Dumas Trzej muszkieterowie

5. Olaf Fritsche Skarb Troi

6. Joseph Rudyard Kipling Księga dżungli

7. Janusz Korczak Król Maciuś Pierwszy

8. Marcin Kozioł Skrzynia Władcy Piorunów

9. Selma Lagerlöf Cudowna podróż

10.Stanisław Lem Cyberiada (fragmenty)

11. Kornel Makuszyński wybrana powieść

12. Andrzej Maleszka Magiczne drzewo

13. Karol May Winnetou

14. Lucy Maud Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza

15. Małgorzata Musierowicz wybrana powieść

16. Ewa Nowak Pajączek na rowerze

17. Edmund Niziurski Sposób na Alcybiadesa

18. Sat-Okh Biały Mustang

19. Henryk Sienkiewicz Janko Muzykant

20. Alfred Szklarski wybrana powieść

21. Mark Twain Przygody Tomka Sawyera

22. Wybrane pozycje z serii Nazywam się... (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Curie-Skłodowska, Jan Paweł II i in.)


 lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela

Lektury kl. IV - VI: O nas
bottom of page